Hiszem és tapasztalom, hogy a jóga által tudom megőrizni a testi-lelki egészségem, s az öregedés folyamata is lassabb és kellemesebb, ha rendszeresen jógázom. Ez a hit oly erőssé vált bennem, hogy korosztályomnak én magam is tartok hatha jógaórákat. Nagyon örülök, amikor sikerül „megtérítenem” olyan betérő vendégeket, akik szkeptikusan állnak hozzá az első gyakorláshoz. Ha elolvasod ezt a bejegyzést, lehet, hogy te is kedvet kapsz hozzá.
Most ne menjünk bele a jógafilozófiába, vagy a jóga által előírt életmód elemzésébe (a jógaguruk, lehet, hogy emiatt megorrolhatnak rám), maradjunk csak az ászanák szervezetünkre gyakorolt jótékony hatásainál. Merthogy ezekből is nagyon sok van, s a hétköznapi életünkben igazán hasznát vehetjük nekik.
Mert ki ne szeretne fájdalom, betegségek nélkül, motiváltan, jó közérzettel haladni előre az öregedés útján? Már pár alkalom után észreveheted magadon, hogy a tested könnyebbé vált, s nem azért, mert sikerült néhány felesleges kilótól megszabadulnod. Egyszerűen csak egyenesebben tartod magad, könnyebb lett a járásod, rugalmasabb a gerinced, jobban alszol és kiegyensúlyozottabb vagy. Talán mindez elég motiváció ahhoz, hogy ne hagyd abba a gyakorlást, heti 2-3 alkalom a minimum ahhoz, hogy rászokj a jógázásra és idővel, ha nem csinálod, hiányozzon neked.
A rendszeres jógázás hajlékonnyá, rugalmassá tesz
A jóga erősít
Fizikai és mentális szinten is. A jógapózoknak köszönhetően erősödnek az izmok, amelyek védik az ízületeket, azáltal, hogy leveszik róluk a terhelést. Ahogy a tested erősödik, fejlődik a testtudatod, egyre kitartóbb vagy egy-egy ászanában, ami a jellemedet is fejleszti. Növekszik az önuralmad, kitartóvá válsz, jobban bírod a gyűrődést, megtanulod, hogyha valamit nagyon akarsz, el tudod érni.
Az ízületeid is egészségesek maradnak
A mozgásnak köszönhetően termelődik az ízületek közti folyadék, ez a garancia arra, hogy az ízületek idő előtt ne kopjanak el. Ha kevés köztük a folyadék, az ízületek surlódnak és ez vezet kopáshoz. A jógagyakorlatok úgy vannak kitalálva, hogy védjenek a különböző ízületi gyulladásos megbetegedésektől, illetve javítsák a már kialakult állapotot.
A gerinced egészséges, rugalmas lesz
A rugalmas gerinc a fiatalság záloga. Jógázás közben minden irányban megmozgatjuk a gerincet: előre-, hátra hajlítjuk, csavarjuk, ezáltal stimuláljuk az idegeket, ami az idegrendszerünkre is kihat, illetve az ideggyökökhöz tartozó belső szervekre is. Idegbecsípődés, porckorongsérv esetén mindenképp orvoshoz és gyógytornászhoz kell fordulni, de a kezelések után jógával rendbe lehet tartani a gerinc egészségét.
Erősíti a csontokat
Bizonyos kor után, a változókorral nő a nőknél a csontritkulás kialakulásának veszélye, ami ellen a csontok erősítésével védekezhetünk. Az ászanák kivitelezésekor saját súllyal erősítünk, így kisebb a sérülésveszély. A Kaliforniai Állami Egyetem tanulmánya szerint, a jóga csökkenti a szervezetben a kortizol stresszhormont, amely segíti, hogy a kalcium a csontokban maradjon.
Fejleszti az egyensúlyt
Ahogy telik az idő, egyre több bajunk van az egyensúlyi képességünkkel. Könnyebben kibillenünk az egyensúlyunkból, megbotlunk, elesünk. A jóga tele van egyensúlyozó ászanákkal, melyek kiegyenlítik, harmonizálják a bal-és jobb agyfélteke működését. Fejlesztik a stabilitást, növelik a koncentrációs képességet.
Jót tesz a szív- és érrendszernek
A jógagyakorlatok fokozzák a vérkeringést az egész testben, tisztítják a vérereket, segítik a szív munkáját, harmonizálja a vérnyomást. Ha egy teljesen egyszerűnek tűnő jógapózt hosszabb ideig kitartunk, érezhetjük, hogy gyorsabban ver a szívünk. A jóga megvéd a szív- és érrendszeri betegségektől, a már kialakult betegségek állapotát javítja. Mivel nem minden ászana ajánlott szívbetegeknek, gyakorlás előtt mindenképpen egyeztetni kell a kezelőorvossal és a jógaoktatóval.
Csökkenti a stresszhormonokat a szervezetben
Sokan a jóga stresszcsökkentő hatása miatt kezdik el a gyakorlást. Ezt a jótékony hatást már néhány perc után érezzük, csökken a testben a feszültség, megnyugszik az elme. Az izmok és azokat körülvevő izompólyák nyújtása kioldja a feszültséget a testből, ezáltal az ideg- és az endokrin rendszer is megnyugszik, a stressz okozta feszültség elmúlik. A légzés mélyebbé és lassabbá válik, ami visszahat az idegrendszerre és tovább csendesíti azt.
Harmonizálja a hormonháztartást
Jógaterapeuta segítségével különböző hormonproblémák esetén is javasolt jógázni. Például: pajzsmirigy alul-, vagy túlműködés, cukorbetegség, menstruációs ciklus rendellenességek, meddőség bizonyos formái. A hormonhiány okozza például a menopauza tüneteit, vagy vezet csontritkuláshoz. Megfelelő ászanákkal ez ellen is védekezhetünk.
Comments